styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Poseł PSL ponownie stanie przed sądem pod zarzutem wyłudzenia dopłat rolniczych

2012-05-23 22:28

- jak się teraz czuje 891 mieszkańców powiatu dąbrowskiego?

Już niedługo dojdzie do czwartego procesu obecnego posła Polskiego Stronnictwa Ludowego z naszego okręgu wyborczego, Andrzeja Sztorca. Prokuratura zarzuca szefowi PSL w naszym regionie wyłudzenie dopłat rolniczych.

W ostatnich wyborach parlamentarnych na Andrzeja Sztorca, lidera listy wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego w naszym okręgu wyborczym, w powiecie dąbrowskim głosowało w sumie 891 osób. Ciekawe, jak czują się teraz, gdy posła czeka kolejny proces karny?

Cała sprawa przypomina procesy byłych władz PRL-u, które od wielu lat ustawicznie stawiane są przed sądem (np. pod zarzutem nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego lub doprowadzenia do śmierci górników z kopalni „Wujek"). Następnie sąd uniewinnia komunistów lub w najgorszym dla nich wypadku wydaje wyrok „w zawiasach". Sąd wyższej instancji podważa ten wyrok. Sprawa wraca do sądu do ponownego rozpatrzenia. I tak w kółko. Zapewne chodzi o to, by tacy ludzie, jak generał Jaruzelski nie dożyli prawomocnego wyroku.

Poseł Sztorc jest co prawda znacznie młodszy od generała, ale nie można wykluczyć, że on także nie doczeka wyroku albo że zarzuty ulegną przedawnieniu, jeśli sąd będzie pracował w podobnym stylu i tempie jak dotychczas.

Cztery lata temu prokuratura oskarżyła Andrzeja Sztorca o podanie we wniosku o unijne dopłaty m.in. nieużytków rolnych, a więc wyłudzenie pieniędzy z kasy Unii Europejskiej. Sąd pierwszej instancji uznał Sztorca za winnego wyłudzenia i to dwukrotnie. Następnie wyroki te były także dwukrotnie uchylane i sprawa trafiała do ponownego rozpoznania.

Wydany w czerwcu 2011 roku trzeci, korzystny dla Sztorca wyrok nie uprawomocnił się jednak, gdyż po kolejnym zażaleniu prokuratury Sąd Okręgowy w Tarnowie znowu uchylił uniewinniający wyrok i jeszcze raz skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Usatysfakcjonowana chyba tą decyzją sądu prokuratura zarzuca Sztorcowi niezmiennie wyłudzenie dopłat rolniczych z Unii Europejskiej poprzez podanie niezgodnych ze stanem faktycznym danych.

W czerwcu 2011 roku (tj. przed wyborami parlamentarnymi, w których Andrzej Sztorc startował), sąd go uniewinnił, zaś w grudniu 2011 (już po wyborach) sąd zakwestionował ten uniewinniający wyrok.

Przypomnijmy, iż zanim Sztorc został posłem (zajmując na Wiejskiej miejsce po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej Wiesławie Wodzie) był Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Dodać wypada, że brat Andrzeja Sztorca, obecnego lidera PSL w naszym regionie, Józef (były senator RP także z ramienia PSL) został skazany w 2010 roku (prawomocnym wyrokiem) za udział w praniu brudnych pieniędzy.

Z kolei inny prominentny polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ludwik Węgrzyn (były starosta bocheński) został skazany w 2009 roku na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, za niedopełnienie obowiązków służbowych (chodziło o aferę dotyczącą budowy tzw. Tankowni). Nie przeszkodziło to jednak w powołaniu go do rady nadzorczej krakowskiego MPK. Co więcej, PSL wystawił Węgrzyna w jesiennych wyborach parlamentarnych jako swego kandydata do Senatu.

Co prawda wspomniany wyrok nie był jeszcze prawomocny, ale m.in. dlatego, że polityk PSL nie stawiał się na rozprawy z powodu .... choroby, która jednak nie przeszkadzała mu w uczestnictwie w imprezach Polskiego Stronnictwa Ludowego – jak donosiły wówczas media. W październiku 2011 zarzuty przeciwko Węgrzynowi przedawniły się!

Być może podobnie zakończy się sprawa przeciwko posłowi Andrzejowi Sztorcowi? A niektórzy twierdzą, że podobno żyjemy w państwie prawa......?

 


Wróć

Komentował jasiek23-05-201222:32

To jest cały PSL - Węgrzyn, Sztorc, Kwiatkowski, Lupa itd.

Komentował Nijak24-05-201221:29

891 wyborców sie czuje?????????????? Nie czują się. Gdyby się czuli to na Niego nie oddaliby 891 głosów. Jednym słowem brak czucia

Komentował romuś25-05-201208:48

Żadna z tych 891 osób Ci red nie odpisała jak się czuje, bo czuła się tak fatalnie, że najprawdopodobniej popełniła samobójstwo....
JA PIER.... Ten człowiek, faktycznie kojarzy się z władzami PRLu, Które odpowiedzialne są za oczywistą śmierć 9 górników i setek innych przypadkowych osób. Co Ty Marek gadasz. Czy Ty pracujesz w Fakcie. Chyba trochę przeginasz. Broń Boże nie bronie tego człowieka...
Puścisz? Pytam podobnie jak "nikt" swego czasu, żeby prowokować...
p.s.
jak widzisz ludzie to mają w nosie.. zawsze mnie bawi to , że pod postem "ponadregionalnym" komentarzy jak na lekarstwo. A gdy byś napisał Kwiatkowski kupił nowy samochód... ojjj ale by było:) ale tak to już jest
pozdrawiam

Komentował grzeiek25-05-201209:07

Rzeczywiście słuszne spostrzeżenie, jakby jakaś lokalna sensacja była, to by ludzie bardziej komentowali, a tak , co ich obchodzi jakiś poseł, co go może skażą lub nie skażą. Za 4 lata znowu na niego zagłosują, a ich dzieci i wnuki uciekać będą do Anglii, bo u nas w starostwie pracować może np. albo syn wójta, albo syn prokuratora

Komentował mietek25-05-201217:57

Zwykłego szaraka to by tak ukarali żeby się nie pozbierał -a tutaj co ? kradną ,oszukują ,afera za aferą ,ręka rękę myje ,za nic odpowiedzialności PANOWIE PRAWORZĄDNI i będą ludziom pieprzyć CZŁOWIEK JEST NAJWAŻNIEJSZY -chyba własna kieszeń i głos naiwniaka który na owych Panów oddał głos .TO JEST CAŁY PSL -NIESKAZITELNI z czystymi rękami i sumieniami.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane