styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Błąd ortograficzny w nazwie szczucińskiej ulicy i nadanie imienia braci Mamuszków innej ulicy

2014-05-17 12:04

- Sesja Rady Miejskiej w Szczucinie

15 maja 2014 odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Szczucinie. Zdominowały ją sprawy związane z nazwami ulic.

na zdjęciu krewna braci Mamuszków


Najpierw jedna z pań, sprawujących urząd sołtysa, odczytała pismo mieszkanki Szczucina, która domaga się skorygowania błędu ortograficznego, który od 50 lat widoczny jest w nazwie ulicy prowadzącej do Radomyśla.

Obecnie ulica nazywa się Radomyślska, gdy tymczasem poprawna jej nazwa to Radomyska. Przyznał to także burmistrz Sipior i obiecał w najbliższym czasie doprowadzić do korekty tej nazwy w taki sposób, by mieszkający przy niej ludzie nie musieli wymieniać dokumentów.

Inny sołtys zarzucił władzom powiatu dąbrowskiego, że od 40 lat nie remontowana jest droga powiatowa, a „dziury w niej są coraz większe”. Opozycja pytała burmistrza o to, kto i za ile dokonał wycinki drzew obok cegielni.

Jednak najważniejszym punktem obrad było nadanie jednej ze szczucińskich ulic imienia braci Mamuszków, o historii których mówiła obecna na sesji ich krewna.

Jeden z braci Mamuszków, Tadeusz zginął 18 września 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej jako 17-letni chłopak.

Drugi brat, absolwent wydziału prawa został rozstrzelany w obozie niemieckim w Auschwitz 26 maja 1942 roku.

Trzej pozostali (w tym podchorąży Roman, nauczyciel Władysław oraz trzeci rolnik) zostali najpierw wydani w ręce Gestapo, następnie byli więzieni w obozach niemieckich w Płaszowie i Gross-Rosen i zostali zamordowani na przełomie 1944 i 1945 roku.

Żyje jeszcze szósty brat, który w tej chwili ma 88 lat.

Nadanie jednej z ulic szczucińskich imienia bohaterskich braci Mamuszków to bardzo piękny gest ze strony Rady Miejskiej w Szczucinie. Obecna na sesji krewna braci Mamuszków podziękowała burmistrzowi Sipiorowi, wręczając mu bukiet kwiatów.

W tym momencie przypominać się mogą słowa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”


FilmyWróć

Dodaj komentarz

* - pole wymagane