styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Czy w gminie Gręboszów powstanie metro?

2014-03-31 15:53

- albo strategia (niedo-) rozwoju Gręboszowa

Swego czasu pisaliśmy już o tym, że nasze przystąpienie do Unii Europejskiej zaowocowało nie tylko nową definicją warzywa, ale także obowiązkiem pisania przez polskie gminy tak zwanych strategii rozwoju, na które później i tak nikt nie zwraca najmniejszej uwagi – patrz:

http://powisle.prawdemowiac.pl/newsreader/items/strategia-niedo-rozwoju-greboszowa.html

Dzisiaj (31 marca) na sesji Rady Gminy Gręboszów przyjęto taką właśnie strategię na  lata 2014 – 2020, choć ta, którą kiedyś opisaliśmy, obowiązuje do roku 2017. Wójt Krystyna Świątek postanowiła jednak uszczuplić kasę gminną o kilka tysięcy, które trzeba będzie zapłacić za opracowanie nowej strategii i to zewnętrznej, tarnowskiej firmie, reprezentowanej na sesji przez Stanisława Lisa.


By przedstawić skuteczną receptę (w tym wypadku strategię rozwoju gminy), najpierw należy zaprezentować właściwą diagnozę zastanej sytuacji, w tym przypadku choroby, na jaką cierpi od lat gmina Gręboszów. Autor (genialnej ponoć?) strategii Stanisław Lis stwierdził więc najpierw, że diagnoza ta jest taka oto: gmina co prawda nie jest bogata (to chyba eufemizm?), ale za to dobrze zarządzana (sic!).

Wszystkie dane liczbowe pokazują jednak, że gmina Gręboszów nie tylko jest biedna jak przysłowiowa  mysz kościelna, ale jest przede wszystkim fatalnie zarządzana, co jest właśnie główną przyczyną tej biedy.

Skoro więc opłacany przez nas specjalista od strategii przedstawił już na początku błędną – nie tylko naszym zdaniem – diagnozę, jakim cudem był w stanie opracować skuteczną strategię rozwoju dla tej gminy?

Szczegółową analizę tej strategii przedstawimy w następnym, majowym numerze „Prawdę mówiąc”. Teraz chcieliśmy jedynie zadać publicznie pytanie: Dlaczego gmina opłacać musi zewnętrzne firmy, by mieć jakąś strategię rozwoju, skoro zatrudnia (i opłaca z naszych w końcu podatków) kilkudziesięciu pracowników. Po co pani Świątek brała cztery lata temu udział w wyborach samorządowych i dała wybrać się wójtem, skoro nie potrafi zarządzać gminą, to jest między innymi sporządzić strategii jej rozwoju. Dlaczego musimy płacić i jej i jakiemuś ekspertowi z Tarnowa?

Poza tym chcieliśmy spytać publicznie starostę Kwiatkowskiego, jak to się stało, że ta sama firma ma opracować podobne strategie dla pozostałych gmin powiatu dąbrowskiego? Czy był jakiś przetarg? Dlaczego ta właśnie, a nie inna firma została wybrana? Dlaczego gminy dąbrowskie (w tym i Starostwo) nie zatrudniają kompetentnych, inteligentnych ludzi, którzy mogliby opracować takie strategie rozwoju? Dlaczego będziemy musieli zapłacić za wszystkie te strategie ok. 50 tysięcy złotych?

Tak na marginesie i nieco z przymrużeniem oka - redakcja "Prawdę mówiąc", która zna lepiej niż jakaś zewnętrzna firma - sytuację gmin dąbrowskich, mogłaby znacznie taniej opracować - jak sądzimy - o wiele lepsze strategie rozwoju tychże gmin i być może zrobi to kiedyś w przyszłości, by udowodnić niesprawność intelektualną dąbrowskich władz samorządowych.

Dodać w tym miejscu należy, że tak zwana "strategia rozwoju", zwłaszcza jeśli jest prezentowana tuż przed wyborami samorządowymi, to przysłowiowe gruszki na wierzbie.

Obiecać można ludziom wszystko, zwłaszcza jeśli strategia zakłada, że realizacja obietnic nastąpi do roku 2020. Można obiecać nawet budowę metra, lotniska etc. W roku na przykład 2018 znowu zatrudni się jakąś firmę, która opracuje nową strategię, która zamiast metra i lotniska zawierać będzie budowę np. ścieżki rowerowej i nowego przystanku autobusowego.

W ten to sposób, dzięki zaleceniom Unii Europejskiej władze polskich gmin, miast, powiatów, województw składać mogą różne obietnice, z których i tak nikt ich nie rozliczy….

Poniżej prezentujemy więcej zdjęć oraz film, na którym wójt Świątek odpowiada na nasze pytania dotyczące strategii…. Warto to zobaczyć!

Filmy
Wróć

Komentował ????01-04-201414:04

Została wybrana bo jest z cudownej partii Pe Es eLu

Komentował Basia03-04-201412:15

Ta firma co robi strategię to raczej jest z Krakowa

Komentował oburzony06-04-201416:33

może i jest zatrudnionych kilkudziesięciu pracowników gminie ale jeśli są to osoby przyjęte po znajomościach układach i wazelinie to cóż oczekiwać wiedzy i umiejętności zwłaszcza od młodszych pracowników.Wystarczy być synową radnego po studiach uzupełniających - gdzie wiedzy podstawowej z zakresu administracji raczej się nie nabywa ( a tak sytuacja ma miejsce w gminie Gręboszów) i posadka w gminie jest , a inni za chlebem do Anglii Francji itd. Ludzie umieją tylko dużo gadać a nic nie robić , dopóki nie będzie społeczeństwa obywatelskiego to i zgodnego w dużych grupach działać a nie pojedynczo to nic się w tej kwestii nie zmieni....

Komentował stefan09-04-201416:48

Proponowalbym ekspertyze na temat inteligencji urzednikow tam pracujacych. No i
osiagniec Gminy na tle innych. Ubaw gwarantowany. PSL-owski uklad ma sie jednak
dobrze i jakos dociagna do zasluzonej emerytury czy renty. Zywia i bronia. Chyba ko-
ryta? Zaniedbana,chora i uboga Radgoszcz pozwolila sobie na export ,towar moze nie
swiezy,ale niezwykle przebiegly.Byl prezesem GS-u,szefem Kolka rolniczego(oczywiscie
wszystko upadlo),Kasjerem Banku Spoldzielczego(jeszcze zipie).Jak to sie mowi,kobie-
ta(przepraszam),mezczyzna po przejsciach. Z nie jednego pieca...zakalec zajadal.Mowiono
nawet(zartobliwie),ze gdyby kierowal pustynna Sahara,toby i piasku zabraklo. I jak tu
z takim budowac?.Ale moze Greboszow postawi na nogi? A moze znowu do gory no-
gami? Na szczesie ,do emerytury nie daleko! Na szczescie!

Komentował Pytanie16-04-201411:06

A ile tych osób co wyjechało za granice skonczyło studia nawet zaoczne?

Komentował tak17-04-201416:04

Racja zgadzam się jak trzeba było się uczyć to nie było komu a teraz wielkie halo że nie ma pracy dla osób z podstawowym czy z trudem średnim wykształceniem. A co do Wójtowej to dziwi mnie jak ktoś taki bez kompetencji mógł zostać...... no chyba że drogo do tego szła przez.....

Komentował Paweł27-05-201400:37

Firma jest z Tarnowa, mieści się na ulicy Sokoła, a jeśli piszecie że ta strategia kosztowała kilka tysięcy to jesteście w głębokim błędzie - standardowo Lis Stanisław za takie opracowania bierze minimum 15 tysięcy.

Komentował kulawy31-07-201416:02

A co to,my w Greboszowie nie mamy mlodych i zdolnych? Potrzebujemy jakiegos starego
cabana z Radgoszczy? Dawniej radzono sie starszych a madrych.Obecnie,glupich ale
partyjnych i poslusznych.Taki przed koncem kariery wszystko wykona.Wstydu nie ma,ale
pojemna kieszen na panstwowy obrok,ma.Niechby wojtowa przedstawila dorobek obe-
cnego sekretarza razem z zyciorysem,ze wstydu nastapil by moze samozaplon.A tak,mier-
ny,ale wierny i zielona pszenno-buraczana wspolpraca ma sie dobrze. Byle do wyborow,
a potem na kombatancka(zasluzona?)emeryture. Szkoda glowa o mur tluc,kto byl bucem
bedzie...buc! 25 lat po transformacji,a tu g...o sie zmienilo!Koniczyna dalej...kwitnie!!!

Dodaj komentarz

* - pole wymagane