styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Kongres Protestu w Warszawie 31 marca 2012

2012-04-01 14:22

„O likwidację III RP – państwa postkomunistycznych sitw! O Rzeczpospolitą Wolnych Polaków!"

Wczoraj, 31 marca 2012 w siedzibie NOT w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Protestu pod hasłem „O likwidację III RP – państwa postkomunistycznych sitw!". W kongresie wzięło udział około 150 osób z całej Polski, reprezentujących różne organizacje społeczne.

Bezkarność sędziów i posłów

W czasie obrad wystąpili np. Janusz Sanocki (b. burmistrz Nysy, radny Rady Powiatu Nyskiego i szef tygodnika „Nowiny Nyskie"), profesor Jerzy Przystawa (Uniwersytet Wrocławski, lider Ruchu na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych), Jerzy Jachnik (Prezes Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur), Teresa Borowska (Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP), przedstawiciel związku lekarzy, a także lider ruchu protestu przeciw ACTA oraz redaktor naczelny „Prawdę mówiąc" Marek Ciesielczyk (fragmenty tych wystąpień znaleźć można w naszych RELACJACH FILMOWYCH, zaś więcej zdjęć – w naszej GALERII ZDJĘĆ).

Uczestnicy Kongresu Protestu uważają, iż ustrój państwa, w którym żyjemy, jest zły, a samo państwo, nazywane III RP, krzywdzi ludzi poprzez swe skorumpowane i antyobywatelskie instytucje, jak sądy, urzędy skarbowe, ZUS etc. W systemie ustrojowo-prawnym III RP zamiast logiki dobra wspólnego mamy logikę klik, interesów grupowych, mafii, koterii. Nad społeczeństwem dominuje „nowa klasa", która wyzwoliła się z wszelkiej kontroli za pomocą niedemokratycznych ustaw (w tym Konstytucji RP), gwarantujących bezkarność sędziom czy też posłom.

tl_files/Galeria/kongresprotestu/DSC_0005.JPG

Głos zabiera Janusz Sanocki

Rzeczpospolita Wolnych Polaków

22-letnie doświadczenie pokazuje, że nie da się naprawić tego systemu. Konieczne jest całkowite odrzucenie ustroju tego państwa i zbudowanie nowej Rzeczpospolitej Wolnych Polaków. Należy najpierw przeprowadzić powszechne referendum obywatelskie, niezależnie od stanowiska Sejmu, który – jak pokazuje praktyka – lekceważy wolę społeczeństwa. „Nie będziemy pisać wniosku do tego pseudosejmu, po to żeby ci pseudoreprezentanci wrzucili potem miliony podpisów do kosza. (...) zorganizujemy obywatelskie komitety referendalne w każdym powiecie, w każdej gminie..." – piszą pomysłodawcy Kongresu Protestu.

Zdają sobie jednocześnie sprawę, że system III RP z jego układami nie odda władzy dobrowolnie. Jednak wynik referendum będzie podstawą do jego zanegowania. „Może nastąpić konieczność szerokiej akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa. Po skutecznym przeprowadzeniu referendum obywatelskiego społeczeństwo będzie zorganizowane i zdolne do takiej akcji".

tl_files/Galeria/kongresprotestu/DSC_0008.JPG

Prof. dr Jerzy Przystawa


O co organizatorzy Kongresu Protestu chcą zapytać Polaków?

„Lista pytań ma na razie charakter propozycji. Być może zostanie jeszcze uzupełniona o jakieś kwestie. Na razie przedstawia się następująco:" - czytamy w biuletynie Kongresu:

1. Czy jesteś za tym, żeby sejm składał się z 460 posłów, wybieranych bezpośrednio przez obywateli w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych, w jednej turze?

2. Czy jesteś za likwidacją finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jesteś za wprowadzeniem zasady wybieralności sędziów i prokuratorów?

4. Czy jesteś za likwidacją Krajowej Rady Sądowniczej?

5. Czy jesteś za likwidacją immunitetów dla sędziów i prokuratorów?

6. Czy jesteś za likwidacją przywilejów zawodowych dla prawników i otwarciem zawodów prawniczych, tj. likwidacją tzw. aplikacji?

7. Czy jesteś za uporządkowaniem władzy wykonawczej i:

a) Powierzeniem misji tworzenia rządu wybieranemu w wyborach powszechnych prezydentowi RP, a likwidacji stanowiska premiera?

b) Czy też za powierzeniem w całości misji tworzenia rządu (całej władzy wykonawczej) w ręce wybieranego przez sejm premiera (a tym samym likwidacją powszechnych wyborów prezydenta RP)?

8. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu emerytalnego i wieku przechodzenia na emeryturę mężczyzn w wieku 65 lat?

9. Czy jesteś za likwidacją przywilejów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych i zrównaniem wszystkich obywateli w tym zakresie?

10. Czy jesteś za ograniczeniem i redukcją ilości stanowisk w administracji rządowej i samorządowej o połowę?

11. Czy jesteś za objęciem opieką rodzin i finansowaniem przez państwo w 100% żłobków i przedszkoli?

12. Czy jesteś za objęciem opieką rodzin i wprowadzeniem liczących się ulg podatkowych (co najmniej 100% podatku od najniższego) dla rodzin za każde wychowywane dziecko?

13. Czy jesteś za likwidacją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – jako instytucji zbędnej, likwidacją systemu koncesji na nadawanie programu, a rozdzielanie częstotliwości na zasadzie przetargu?

14. Czy jesteś za tym, by państwo polskie przejęło bezpośrednią odpowiedzialność za prowadzenie kluczowych dla gospodarki przedsiębiorstw, jak firmy energetyczne, kluczowe banki i ubezpieczalnie?

15. Czy jesteś za tym, by autostrady były utrzymywane przez państwo i były bezpłatne?

16. Czy jesteś za likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia – jako zbędnego pośrednika między Ministerstwem Zdrowia, a lekarzami i pacjentami?

tl_files/Galeria/kongresprotestu/DSC_0025.JPG

Red. Marek Ciesielczyk i Teresa Borowska - ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RPWróć

Komentował Zbyszek01-04-201214:52

Ciekawa inicjatywa. Jak można się skontaktować z organizatorami?

Komentował Henryk01-04-201217:13

Cieszę się i licze na szerszy ruch w tym temacie tak aby zaangażować jak najwięcej społeczeństwa, byłaby wtedy jakaś szansa.

Pozdrawiam

Komentował romuś01-04-201218:53

Red a wysłąłes kogos na inauguracje UTW? czy to za fajna, ciekawa i sensowana inicjatywa, żeby o niej pisac. Ważniejsze jest jakis zjazd kolesiów w warszawie?
pozdrawiam

Komentował zygi01-04-201219:27

Romuś coś Ci się chyba pomieszało, "kolesie" to może są na tym Twoim UTW, bo na Kongresie Protestu żadnych takich nie widać, poza tym UTW "obsłużą" Początek i jego "koleś" Sroka

Komentował Bolek01-04-201219:33

UTW to rzeczywiście wielkie wydarzenie zwłaszcza , że przemawiał tam wybitny akademik Tadeusz Kwiatkowski ksywa "herbaciarz", a inicjatorem jest inny wybitny akademik Stanisław Początek.

Komentował Kola01-04-201219:36

Początek i Kwiatek powinni raczej zadbać o tragicznie teraz niski poziom tradycyjnego szkolnictwa, bo dąbrowskie szkoły upadają, także w dosłownym znaczeniu tego słowa. Szkoły dla dzieci i młodzieży się zamyka, bo chyba łatwiej "chwalić się" takim dziwnym tworem jak UTW

Komentował nikt01-04-201219:53

UTW "dziwnym tworem"? Kola - dziwny twór to Twoja osoba! niby troszczysz się o młodych to znaczy o tzw "tradycyjne szkolnictwo" (nawiasem mówiąc, "tradycyjne" to już przeżytek, mamy XXI wiek!) a nie widzisz potrzeb seniorów! a fe! wstydź się! ten "dziwny" twór UTW nie działa dzięki Twoim podatkom (o ile jakieś płacisz, bo może żyjesz na czyimś garnuszku?) tylko ze składek członków stowarzyszenia i brawo że wreszcie powstał. Oby o kształcie twojej starości nie decydowały takie mądrale jak Ty bo swój żywot będziesz kończył zamknięty w czterech ścianach przed tv, w nudzie i samotności.

Komentował Jacek01-04-201220:05

Jakoś nie jestem przekonany do UTW choć sam jestem emerytem bo wietrzę tu jakieś polityczno-propagandowe działania władz, które niby się o mnie troszczą i "inicjują" UTW, a z drugiej strony przykładają rękę do eutanazji pozbawiając mnie leków, bo mnie na nie po prostu nie stać. Dlatego wolę relację z tego Kongresu Protestu niż czytać jak to władze znowu wzięły udział w otwarciu czegoś.

Komentował gryzli01-04-201220:10

jacek ale Ty jesteś naiwny przecież chodzi właśnie o to, żeby media informowały o przecięciu kolejnej wstęgi przez Początka lub Kwiatkowskiego - jak to robi "proreżymowy" e-Kurier i żeby przemilczały takie wydarzenia jak Kongres Protestu. Taka jest taktyka Sroki w telewizji Kraków już od lat, a później przeniósł ją na grunt dąbrowski. Gdy się zmieni władza, to pierwsze co powinni zrobić to wywalić na zbitą twarz Srokę z TV Kraków

Komentował nikt01-04-201222:37

wow! Kongres Protestu i wydarzenie! no chyba się posikam z wrażenia! nie dlatego, że lekceważę samą inicjatywę - taki kongres to świetny pomysł! nie ma gorszej rzeczy jak monopol na .... cokolwiek! a taki kongres burzy skostniały czy narzucony porządek. Ale moim zdaniem, jest to równie ważne jak odpalenie UTW. Każdy ma swoje potrzeby i dobrze, że jest jedno i drugie. Ale wietrzenie polityczno-propagandowego spisku to już jakaś obsesja! mania prześladowcza i takie tam! to trzeba leczyć! Drogi Jacusiu - założyciele UTW nie pozbawiają cię leków więc nie pisz głupot a jeśli jeszcze nie powiedzieli Ci w szkole (bo zapewne jeszcze jej nie skończyłeś) co to UTW to wygogluj sobie i dokształć się! e-kurier niech pisze o jednym, PM o drugim - na tym polega różnorodność.

Komentował romuś01-04-201223:31

bardziej niż wasza opinia interesuje mnie opinia reda.
a ty Jacku węsz dalej... a oni się będą rozwijać, spotykać, poznawać.

Dobrej nocy.

Komentował Karol02-04-201208:17

Zgadzam się z "nikt", należy informować i o takich wydarzeniach jak Kongres Protestu i kolejny UTW.. Dobrze że w Dąbrowie tak się dzieje, ale gdyby nie było Prawdę mówiąc tylko Kurier, to dowiadywalibyśmy się przede wszystkim o kolejnych "sukcesach" burmistrza Początka czy starosty Kwiatkowskiego, gdy tymczasem i jeden i drugi doprowadzili nasz region do kompletnej katastrofy, czego dowodem jest ostatnie miejsce Powiśla w takich dziedzinach jak dochód na głowę, bezrobocie czy tragiczny poziom szkolnictwa

Komentował Marzena02-04-201208:23

Jak się można skontaktować z inicjatorami tego Kongresu? Bardzo mnie to interesuje. Popieram takie działania.

Komentował Jasiek02-04-201211:10

Bardzo dobra inicjatywa, gdzie się mozna zapisac do tego ruchu?

Komentował Wojtek02-04-201211:49

Świetne pytania referendalne - odpowiadam 16 razy TAK!

Komentował Tosiek02-04-201213:12

Widzę, że w tę akcję zaangażowali się poważni ludzie prof. Przystawa, prof. Czachor, związek lekarzy lider ruchu ACTA. To dobrze. Może doprowadzi to do stworzenia jakiegoś dużego ruchu protestu w Polsce

Komentował SŁAWOMIR ZIEMBIŃSKI03-04-201204:03

WITAM WAS OBYWATELE RP

Wszystkich uczestników KONGRESU PROTESTU w dniu 31marca w Warszawie w siedzibie NOT -u - chętnie bym wziął w nim udział , ale jakoś nikt mnie o nim nie zawiadomił i nie przysłał mnie zaproszenia - DLACZEGO??!!

Ilość protestów ostatnio bardzo wrosła i pewnie środowisko naukowe postanowił dołączyć do tego typu inicjatyw .....
Ja organizowałem ostatni , jako KOORDYNATOR na woj. pomorskie PROTEST PRZECIWKO PODWYŻKOM CEN PALIWA i niestety mimo rozesłania mail do korporacji TAXI - przyjechał aż ....jedna taksówka do Opery Leśnej z City Taxi !!!??
{Profesorów i innych uczonych tam nie było!!?? Dlaczego??
Jestem PRAKTYKIEM i pracując na Politechnice Gdańskiej , zawsze mówiłem młodym absolwentom inż. i mgr. , że to PRAKTYKA CZYNI MISTRZA .....i , że w Rafinerii Gdańskiej to TECHNIK z 5=letnią praktyką będzie ich MISTRZEM i od niego się bęą uczyć!!!
Z całym szacunkiem dla naukowców , muszę jednak Wam powiedzieć , że w większości ostatnich lat RZĄDY w RP sprawowali ludzie z tytułami naukowymi prof. i dr. nauk!!!!??
EFEKTY DZIŚ SĄ TERAZ JUŻ BARDZO WIDOCZNE!!!
POLSCY NAUKOWCY maja tendencję do wprowadzania innych , ale nie sprawdzonych w PRAKTYCE SYSTEMÓW I MECHANIZMÓW oczywiście INNOWACYJNYCH jak na dzisiejsze czasy w ŻYCIE SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO !!
Nazywam to eksperymentami na ŻYWYM ORGANIZMIE NARODU POLSKIEGO - co z tego wychodzi i jakie mamy dziś EFEKTY , to KAŻDY ZWYKŁY OBYWATEL RP DZIŚ DOŚWIADCZA NA WŁASNEJ SKÓRZE!!!!
TWORZONO REFORMĘ I WPROWADZANO OFE , PRZEKONUJĄC PROPAGANDOWO , ŻE TO BARDZO DOBRY SYSTEM EMERYTALNY ...I PO DZIESIĘCIU LATACH ROZWALONO TO ODDAJĄC CAŁA KASĘ Z POWROTEM DLA ....ZUS-u czyli dla y WŁADZY w RP. Dziś się nas przekonuję i coś tam znowu naukowcy obliczają i wyliczają , że trzeba NAM OBYWATELOM RP PRACOWAĆ DO ....67 TOKU !!! A za 20 lat , to się okaże , że to ROBOTY i nowe technologie takie jak, Mechatronika, nanotechnologie itp. mogą przejąć CAŁY RYNEK PRACY !!! I po co ludziom robić na nowo WDĘ Z MÓZGU???Co wtenczas my ludzie będziemy robili !!???

Moim skromnym zdaniem PRAKTYKA od organizowania PROTESTU - NAUKOWCY powinni być doradcami dla RZĄDZĄCYCH PRAKTYKÓW z dziedziny GOSPODARCZEJ i SPOŁECZNEJ a nie stale EKSPERYMENTUJĄC SPRAWOWAĆ WŁADZĘ W RP i być POLITYKAMI!!!???

CO WY OBYWATELE RP NA TO??

Przewodniczący
ruchu obywatelskiego
PRACA DLA POLSKI
SŁAWOMIR ZIEMBIŃSKI

Zapraszam do współpracy z www.fundacja-slawpol.eu
kontakt : prezydent@fundacja-salwpol.eu tel +48 604-399-321

Komentował Bodzio03-04-201220:09

Fajna inicjatywa, ino nie wypali. Za bardzo ekstremalna. Trzeba by nieco odchudzić przywileje, ale "ich', broń Boże nasze.Póki co, jeszcze trochę podryfujemy do następnego kryzysu, gdy skończą się dotacje unijne i nie będzie czego dzielić. Ludzie, jak to zrobić, żeby przekonać wszystkich, że dobrobyt narodu bierze się z pracy ? Póki co, niech żyje bal...

Dodaj komentarz

* - pole wymagane