styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Pierwszy zjazd ruchu Zmieleni.pl Pawła Kukiza

2012-10-14 15:28

- bez zmiany ordynacji wyborczej Polska pozostanie państwem niedemokratycznym

Wczoraj, w sobotę, 13 października 2012, w Łodzi, w auli Politechniki odbył się pierwszy, ogólnopolski zjazd ruchu Zmieleni.pl , zainicjowanego przez Pawła Kukiza, który dąży do zmiany obowiązującej obecnie w Polsce tak zwanej „proporcjonalnej" ordynacji wyborczej (nazwanej swego czasu przez profesora Zbigniewa Brzezińskiego „najgorszą i najgłupszą na świecie") na ordynację większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, która obowiązuje (w różnym stopniu) w najbardziej rozwiniętych państwach świata.


Kilka tygodni temu Paweł Kukiz zainicjował ruch społeczny pod nazwą Zmieleni.pl. Cała ta akcja nie jest związana z żadną partią polityczną. Wczoraj w Łodzi spotkało się ponad 100 najbardziej aktywnych członków tego ruchu z całej Polski – od Białegostoku po Wrocław, od Szczecina po Przemyśl. Głównym organizatorem zjazdu na Politechnice Łódzkiej było Stowarzyszenie na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, którego twórcą i liderem jest profesor Jerzy Przystawa z Wrocławia, który gościł w dąbrowskim Centrum Polonii w Brniu, gdy jego dyrektorem był jeszcze Marek Ciesielczyk.

Paweł Kukiz nazwał swój ruch „Zmieleni.pl", gdyż Platforma Obywatelska doprowadziła swego czasu do zniszczenia (w praktyce –zmielenia) list z podpisami ok. 750 tysięcy Polaków, którzy domagali się m.in. wprowadzenia ordynacji większościowej z jednomandatowymi okręgami wyborczymi (JOW). Zmieleni uważają, że zmiana systemu wyborczego jest warunkiem koniecznym do naprawy polskiej polityki i stworzenia prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego. Zmieleni chcą wprowadzenia JOW na wzór brytyjski, gdyż jest on najbardziej zrozumiały dla obywateli i sprzyjający rozwojowi demokracji.

Obecnie mamy tylko jeden głos, zaś w naszym (bardzo dużym – od Powiśla aż po Wieliczkę i Proszowice!)) okręgu wyborczym (gdzie mieszka prawie 1 milion osób!) startuje kilkuset kandydatów, których nie mamy szansy poznać. Przy ordynacji większościowej w jednym (małym okręgu wyborczym, liczącym ok. 80 tys. mieszkańców, a więc np. w powiecie dąbrowskim), wybieralibyśmy jednego posła spośród tylko kilku, których byśmy doskonale mogli poznać przed wyborami. Obecna (tzw. „proporcjonalna") ordynacja wyborcza oznacza głosowanie na listy partyjne, których skład i kolejność na nich kandydatów ustala kierownictwo partyjne. To partia, a nie wyborcy, decyduje w praktyce, kto będzie posłem. W JOW-ach to obywatele faktycznie wybierają bezpośrednio swego posła.

Ordynacja proporcjonalna oznacza, iż po wyborach powstaje rząd koalicyjny i później każdy koalicjant zrzuca odpowiedzialność na swego partnera w rządzie. JOW zaś oznacza, że rządzić będzie jedna partia i nie będzie ona mogła uniknąć odpowiedzialności za ewentualne błędy i porażki.

Gdy obowiązuje „proporcjonalna" ordynacja wyborcza (która nawiasem mówiąc, wcale proporcjonalna nie jest, np. wystarczy otrzymać 42% głosów i ma się ponad 50% posłów w Sejmie!), kampania jest bardzo kosztowna ze względu na duży obszar okręgu wyborczego. Gdyby zaś w Polsce obowiązywała większościowa ordynacja, koszty kampanii byłyby znacznie mniejsze. Na przykład gdyby okręgiem wyborczym był powiat dąbrowski, partie i kandydaci nie musieliby zaklejać plakatami terenu od Tarnowa po Wieliczkę.

Sposób przeliczania głosów na mandaty poselskie przy ordynacji „proporcjonalnej" jest bardzo skomplikowany. W JOW (np. w powiecie dąbrowskim) posłem zostaje osoba, która uzyskała najwięcej głosów.

Teraz posłowie nie muszą bać się wyborców, lecz liderów partyjnych, którzy mogą nie wystawić ich w kolejnych wyborach parlamentarnych na liście wyborczej. Gdyby obowiązywała ordynacja większościowa, posłowie musieliby bać się wyłącznie wyborców, a liderzy partyjni musieliby zabiegać o dobrych kandydatów, którzy byliby w stanie wygrać wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych. Znacznie poprawiłoby to poziom intelektualny wybranych do Sejmu osób.

Na zjeździe Zmieleni.pl wystąpił sam Paweł Kukiz, który mówił, dlaczego powstał jego ruch i co zamierza, profesor Kaźmierski z Wielkiej Brytanii przedstawił różnice między polskim i brytyjskim sposobem wybierania parlamentarzystów, dr Ilski opowiadał o tym, że niegdyś na terenie Polski funkcjonowała już ordynacja większościowa, zaś nowy szef stowarzyszenia JOW Wojciech Kaźmierczak poinformował uczestników zjazdu, iż ruch Zmieleni.pl rozpoczyna akcję zbierania 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej w Polsce.

Więcej informacji na temat ruchu Pawła Kukiza Zmieleni.pl znaleźć można na stronie: www.zmieleni.pl oraz na fan page facebook.com/Zmieleni.

W naszej GALERII ZDJĘĆ można zobaczyć więcej fotografii ze zjazdu, zaś w RELACJACH FILMOWYCG – film z tej imprezy.


Wróć

Komentował Krzysztof14-10-201216:36

Ciekawa inicjatywa. Popieram

Komentował Zenek14-10-201218:41

Należałoby rozwalić cały ten system polityczny, bo jest do bani. Wyborcy nie wybierają. Za nas wybierają wodzowie partyjni i mamy tłumoków w Sejmie.

Komentował Magda15-10-201209:17

To co się nie udało zrobić ruchowi JOW, może teraz uda się zrobić ruchowi Zmieleni.pl ?

Komentował JOW15-10-201213:02

A może PM zrobiło by akcje zbierania podpisów potrzebnych do inicjatywy ustawodawczej na powiślu? Zawsze to chociaż kilka tysięcy do przodu, a cel naprawdę ważny.

Komentował zmieleni.pl16-10-201207:56

W środę, jutro, o godz. 19.00 w Cafe Piano w Tarnowie, Rynek 9, odbędzie się spotkanie Zmielonych

Komentował janek16-10-201211:34

Kukiz do przodu! Popieram!

Dodaj komentarz

* - pole wymagane