styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Polonia w Los Angeles

2013-02-10 15:46

Wydawałoby się, iż na zachodnim wybrzeżu USA, w Kalifornii związek Polonii z Polską lub – dokładniej mówiąc – z polskością jest znacznie mniejszy niż np. w Chicago czy Nowym Jorku. Jest przeciwnie. (na zdjęciu obok Natalia Kamińska i Marek Ciesielczyk)

Wielki patriotyzm Polonii kalifornijskiej jest takim samym fenomenem jak tej w Arizonie (o tym czytaj w innym artykule poniżej).

Niemal cała aktywność polonijna skupia się w polskiej parafii w Los Angeles, gdzie proboszczem jest ksiądz Rafał Dyguła, Chrystusowiec, który podobnie jak proboszcz polskiej parafii w Phoenix, jest księdzem bardzo pracowitym, wyjątkowo przyjaznym i odważnym zarazem.

Dom Polskiego Seniora kierowany jest przez fundację.


Obok polskiego kościoła funkcjonuje Dom Polskiego Seniora „Szarotka", w którym mieszka kilkudziesięciu zasłużonych Polonusów (m.in. byłych żołnierzy armii Andersa). Instytucja ta jest samodzielna, kierowana przez Polish Retirement Foundation. Odgrywa ważną rolę zwłaszcza dla starszych osób samotnych, które za ok. 1200 dolarów miesięcznie znaleźć tu mogą nie tylko bardzo przyzwoite mieszkanie, ale znakomite wyżywienie, przygotowywane przez polskich kucharzy. "Szarotką" kieruje bardzo sprawnie Edward Hofman.

Obok kościoła i „Szarotki" funkcjonują inne obiekty wykorzystywane np. przez harcerzy czy też na organizację spotkań, wykładów etc.

Polski kościół w Los Angeles


Od pewnego czasu Kongresem Polonii Amerykańskiej kieruje tu Natalia Kamińska, która do niedawna pracowała we władzach miejskich Los Angeles (w ratuszu miejskim). Jest to osoba nie tylko energiczna, dobrze zorganizowana, ale także odważna, co nie jest rzeczą oczywistą wśród dzisiejszych działaczy polonijnych. Pani Natalia prowadzi także polonijny program radiowy.

Bardzo pozytywną rolę w środowisku polonijnym w Los Angeles odgrywa także Krzysztof Zawitkowski oraz dr Zbysław Petryka, emerytowany chemik, który działa zarówno w „Szarotce", w/w radio polonijnym jak i w dwujęzycznym piśmie polonijnym „Wiadomości Polonijne", gdzie jest redaktorem naczelnym wydania polskojęzycznego.

Bardzo ciekawą postacią w Los Angeles jest Jan Małek, założyciel i Prezydent Polish-American Foundation for Economic Research and Education. Zawsze sympatyzował z polskimi wolnorynkowcami typu Janusz Korwin-Mikke.

Los Angels - downtown


Poniżej prezentujemy więcej zdjęć z życia Polonii w Los Angeles oraz relację filmową, a także filmy z fragmentami wykładu red. Marka Ciesielczyka w LA i wizyty w tym mieście.

Filmy
Wróć

Komentował Ryszard z Kalifornii11-02-201309:02

Bardzo mi sie podobal wyklad pana doktora Ciesielczyka w Los Angeles. Mam nadzieje, ze takze w przyszlosci bedziemy mogli go posluchac tutaj w Kalifornii.

Komentował Karolina13-02-201308:36

Mieszkam w Santa Monica. Nie mogłam przyjechac do Los Angeles w niedziele, ale slyszalam, ze wyklad byl bardzo ciekawy. Zreszta potwierdzaja to fragmenty pokazane tu na filmie. Pozdrawiam pana redaktora.

Komentował Marcin04-06-201416:30

Powiem tak...Cale zycie marze zeby tam zyc, czuje jakbym od poczatku mial tam sie urodzic ..Mam pytanie do was, ludzi, polakow zyjacych tam: Rzucam wszystko w polsce i lece do LA, jakie mam szanse?...prosze o odp.

Komentował nina30-08-201411:26

Witam-jestem w drodze do LA,chcę nauczyć się angielskiego,nie lecę w celu zarobkowym,ale chciałabym zapracować na swoje utrzymanie-chcę być pół roku,
jestem 60-ciolatką zdrową i silną,mówię też po niemiecku,angielski słaby,mam Pasierba
w LA ale chcę sie jak najszybciej usamodzielnić,wynająć apartament itp-może ktoś coś mądregopodpowie????byłabym wdzięczna...nina

Dodaj komentarz

* - pole wymagane