styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Sytuacja z I LO w Dąbrowie Tarnowskiej

2013-11-24 20:01

– LIST DO REDAKCJI

Nowy rok szkolny zaczął się na dobre. Pomimo przepływającego niżu demograficznego przez polskie szkoły sytuacja w dąbrowskim I LO nie okazała się być aż tak tragiczna, jak można było przewidywać. Podobnie jak w ubiegłym roku utworzono cztery oddziały klas pierwszych. Już od pewnego czasu można było usłyszeć pogłoski o zwolnieniach nauczycieli, jednak jak się okazało, jedynym nauczycielem, którego pozbawiono pracy jest dr Marta Chrabąszcz, była dyrektor I Liceum. Wiele osób zadaje pytanie: dlaczego obecna dyrektor szkoły oraz organ prowadzący, którym jest dąbrowskie starostwo, pozbawiło pracy tak dobrego pedagoga ?

Na stronie internetowej szkoły można sprawdzić plan zajęć oraz przydział godzin dla każdego nauczyciela. Jasno z niego wynika, że w obecnym roku szkolnym w dąbrowskim LO pracuje trzech polonistów, pani Barbara Golemo, pani Aneta Kukla-Kotapka oraz pan Janusz Lech. Pani Marta Chrabąszcz została wykreślona z listy nauczycieli.  Zgodnie z Kartą Nauczyciela określającą warunki pracy pedagoga, etat nauczyciela liceum ogólnokształcącego to 18 godzin. Jak wynika z planu zajęć LO, pan J. Lech w tym roku szkolnym pracuje w wymiarze 21 godzin, pani B. Golemo – 23 godzin, a pani A. Kukla-Kotapka aż - 27! Jak to jest możliwe, iż pomimo nadwyżki godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, jaką posiada każdy polonista, nie znalazło się miejsce dla p. Marty Chrabąszcz? Nietrudno wyliczyć, że zachowując każdemu z nauczycieli pełen etat, znalazłoby się aż 17 wolnych godzin dla innego polonisty !

Sytuacja ta wzbudziła zainteresowanie m. in. z powodu nieuzasadnionego braku sympatii dąbrowskiego v-ce starosty i obecnej pani dyrektor dąbrowskiego LO do p. Marty Chrabąszcz o którym już niejednokrotnie wspominano. Uczniowie klas maturalnych, którzy opuścili liceum w ubiegłym roku szkolnym, często mówili o tym, jak dobre podejście i sposób nauczania ma  p. Chrabąszcz. Karta Nauczyciela jasno określa, że do szczególnych obowiązków dyrektora szkoły należy zapewnienie pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym oraz zapewnienie w miarę możliwości odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych.  Dlatego też na łamach tego pisma, pytamy zarówno panią dyrektor Agatę Fido jak i v-ce starostę Roberta Panterę o uzasadnienie tej niedorzecznej sytuacji? Dlaczego nikt nie liczy się ze zdaniem uczniów i rodziców ? Dlaczego prywatne upodobania biorą górę nad profesjonalnym podejściem do sprawy?  Liczymy, że p. Fido oraz p. Pantera jako osoby publiczne i zarazem reprezentujące dąbrowskie liceum nie pozostaną w milczeniu. 

Filmy


Wróć

Komentował Łukasz11-12-201317:29

jak łatwo policzyć, nawet te 27 godzin pracy w tygodniu to tylko średnio 5,4 godz dziennie. Czy to tak dużo? Co mają powiedzieć osoby pracujące od pon-pt po 8 czy 10 godzin??

Komentował Kamil24-12-201321:17

Dyrektor Agata Fido poprostu pokazala na co ja stac. Pozbawila pracy tak dobrego pedagoga Pania Marte Chrabaszcz i mysli ze dobrze zrobila i jest fajna. To jest poprostu zenada. Znam dyr. Fido i wiem na co ja stac... szkoda gadac...

Komentował Zbyszek830-01-201421:43

Nie sprawdzałem planu lekcji ale już w maju odejdą klasy maturalne i tych godzin będzie dużo mniej. Myślę że gdyby policzyć średnią z całego roku to 27 może się zrobić 18 czy 19. Drodzy Panowie trochę pomyślcie zanim coś napiszecie.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane