styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy, świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartość - patrz tekst na głównej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Wykłady dr. Marka Ciesielczyka w Los Angeles i Phoenix w Arizonie

2013-02-10 16:39

- Polonia amerykańska gości redaktora „Prawdę mówiąc"

27 stycznia 2013 w Phoenix w Arizonie (na zaproszenie Radia POMOST) oraz 3 lutego – w Los Angeles (na zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej) dr. Marek Ciesielczyk wygłosił wykłady na temat obecnej sytuacji w Polsce oraz działalności agentów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa w środowisku Polonii amerykańskiej.

Wykład w Los Angeles


Redaktor naczelny „Prawdę mówiąc" uzasadnił dlaczego według niego dzisiejsza Polska nie jest państwem w pełni demokratycznym. W drugiej części prelekcji Polonia amerykańska w Arizonie i Kalifornii mogła zapoznać się ze zgromadzonymi przez prelegenta materiałami z IPN, obrazującymi aktywność komunistycznej Służby Bezpieczeństwa w USA .

Po wykładzie red. Ciesielczyk długo odpowiadał na pytania.


Poniżej prezentujemy fragmenty wystąpienia dr. Ciesielczyka w Los Angeles, które dotyczą m.in. działalności:

- Piotra Mroczyka, ostatniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa oraz działacza polonijnego w USA, który był tajnym współpracownikiem SB (TW SB) o pseudonimie „69",

- Romana Żelaznego, także pracownika Radia Wolna Europa i publicysty pism polonijnych w USA, który był TW SB „WITOLD SŁOTA",

- Zygmunta Podbielskiego, polonijnego działacza organizacji b. żołnierzy AK w Chicago, który był kontaktem informacyjnym SB o pseudonimie „FEN",

- Józefa Migały, prowadzącego w Chicago radio „Głos Polonii", który przekazywał SB nieformalnie informacje w ramach sprawy „ŚWISTAK",

- Roberta Lewandowskiego, prowadzącego program radiowy i telewizyjny w Chicago, który także nieformalnie przekazywał informacje SB,

- Adama Grzegorzewskiego, właściciela biura turystycznego w Chicago, który był także nieformalnym informatorem SB,

- Andrzeja Jarmakowskiego, b. działacza „Solidarności" i dziennikarza polonijnego w Chicago, który w 1989 roku spotykał się potajemnie z rezydentami SB z konsulatu PRL w Chicago,

- Edwarda Duszy, redaktora „Gwiazdy Polarnej", który nieformalnie spotykał się z rezydentem SB z konsulatu PRL w Chicago w 1989 roku,

- Mariana Pruska, b. Prezesa Koła AK w Chicago, który był kontaktem operacyjnym SB.

Wykład w Phoenix (po lewej Wiktor Żółciński z RADIA POMOST)


Inne fragmenty wykładu dr. Ciesielczyka w Phoenix dotyczą obecnej sytuacji politycznej w Polsce oraz działalności Wojciecha Wierzewskiego, prawej ręki trzech kolejnych prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej, który był kontaktem operacyjnym SB o pseudonimie „TOWER" oraz Wacława Sikory, jednego z 19 najważniejszych działaczy „Solidarności" w 1981 roku, obecnie zamieszkałego w okolicach właśnie Phoenix (!), który był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „RETURN".

Redaktor Ciesielczyk przedstawił także dokumenty, które wskazują na to, że wielu działaczy polonijnych było niesłusznie podejrzewanych o współpracę z SB, np. Stanisław Chęciński - działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej z Phoenix.

Dr Marek Ciesielczyk mówił także o tym, dlaczego część Polonii amerykańskiej tak bardzo boi się ujawniania nazwisk byłych kapusiów SB oraz o tym, dlaczego znany historyk Sławomir Cenckiewicz, b. pracownik IPN, nie ujawnił nazwisk istotnych, polonijnych współpracowników SB, choć miał znacznie lepszy dostęp do dokumentów IPN niż Ciesielczyk.

Na naszym portalu można także znaleźć inne artykuły nt. wizyt red. Ciesielczyka w Los Angeles oraz w Phoenix, dotyczące m.in. życia tamtejszej Polonii oraz atrakcji turystycznych.

Poniżej prezentujemy filmy przedstawiające fragmenty wykładów dr. Marka Ciesielczyka w Los Angeles oraz w Phoenix oraz relacje filmowe z wizyt w Kalifornii, Arizonie i Meksyku oraz z życia Polonii w Kalifornii i Arizonie.

FilmyWróć

Komentował rotmistrz10-02-201320:41

Interesujące tematy, ciekawa relacja.

Komentował ukryta prawda10-02-201320:51

Co będzie z służącymi reżimowi, którzy stworzyli nowe układy . Czy doczekamy się sprawiedliwości ?

Komentował Jan z chcago10-02-201323:53

Starosta który wulgarnym słownictwem molestował pracowników nie poniósł konsekwencji pomimo niepodważalnych dowodów. Co to za dziwne układy ?

Komentował dąbrowianin w USA11-02-201303:06

Mam taką nadzieję, iż starosta Kwiatkowski okaże wdzięczność p.Redaktorowi za rozsławianie jego poczynań (chamskoerotycznych )na ziemi Washington'a.(he he )

Komentował Waclaw11-02-201309:00

Ciesze sie, ze takze Polonia z Kalifornii i Arizony mogla sie dowiedziec prawdy o niektorych dzialaczach polonijnych. To , co robi dr Ciesielczyk jest niezwykle pozyteczne. Ja kilka lat temu sluchalem tych wykladow w Chicago. Pozdrawiam Waclaw z Illinois.

Komentował pies ogrodnika11-02-201315:04

Ktoś kiedyś powiedział co drzewo zepsute,
Może tylko wydać wszak owoce strute.
Rozsiej ziarno prawdy, niech ono rozrasta.
Wyda plon obfity w ziemię głębiej wrasta.

Byśmy doczekali kiedyś tej pociechy.
Pokazali wszystkie komunistów grzechy.
Pracy jest tak wiele i piękna przyczyna .
Końca tu nie widać raczej się zaczyna.

Komentował Jacek11-02-201317:47

Nie jestem wielkim fanem Waszego pisma, gdyż moim zdaniem jesteście za bardzo radykalni w swych ocenach, ale bardzo się cieszę, że nasz człowiek przedstawia swe poglądy (z którymi akurat ja się zgadzam) za oceanem i to w tak odległych miejscach jak Kalifornia i Arizona.

Komentował Ewa11-02-201321:22

Gdyby Polska nie była w pełni demokratycznym krajem, to pan z pewnością nie mógłby uprawiać swojej antyrządowej i propisowskiej propagandy, a przecież wciąż pan to robi. Nie zdziwię się, jak ten mój wpis, podobnie jak wszystkie moje poprzednie posty, nie ujrzy tu światła dziennego, bo przecież "prawda" u was znaczy zupełnie coś innego niż u normalnych ludzi

Komentował PRL11-02-201323:50

Pamiętam jak słudzy reżimu wydarli Ojca w środku nocy by aresztować. Pamiętam pały zomowców ,które bardzo bolały. Patrząc dziś na zomowca siedzącego w radzie gminy i uczącego innych demokracji. Na wójta który dogadał się z oficerem SB by przejąć władzę. Jestem pewien iż prawda o nas samych jest konieczna.
Pozdrawiam
PRL

Komentował marek popowicz-watra12-02-201305:09

Jestem zainteresowany calym wystapieniem dr. Marka Ciesielczyka, a szczegolnie ta czescia w ktorej zwraca uwage na fakt, ze:

"znany historyk Sławomir Cenckiewicz, b. pracownik IPN, nie ujawnił nazwisk istotnych, polonijnych współpracowników SB, choć miał znacznie lepszy dostęp do dokumentów IPN niż Ciesielczyk"

To jest ciekawe i warte dyskusji, poniewaz juz kilku badaczy z IPN i dziennikarzy z Polski, migalo sie przed odpowiedzia na temat lustracji srodowiska polonijnego.

Komentował do Ewy12-02-201310:43

Ty zapewne byś chętnie widziała red. Ciesielczyka w więzieniu lub przynajmniej z odebranym paszportem. Oczywiście , że Polska nie jest państwem demokratycznym, skoro co chwilę prokuratura i sądy "ciągają" ludzi za to, że bronią wolności słowa, jak choćby tego chłopaka z Dąbrowy, któremu nad ranem zrobili przeszukanie mieszkania.

Komentował Zofia z LA12-02-201311:45

Co prawda nie bylam na wykladzie pana doktora Ciesielczyka, ale slyszalam od mojego kolegi, ze byl swietny. Mam nadzieje, ze bede mogla pana wysluchac jeszcze w przyszlosci u nas w Kalifornii. Pozdrawiam. Zofia

Komentował Polscott24.com12-02-201315:23

Wyklady szalenie interesujace i niebywale potrzebne . Mi zabraklo podniesienia tematu dotacji do mediow PO lonijnych , korumpowanie mediow PO lonijnych w tym roku = 52 000 000 zl ... oraz wplyw czerwonego PR na media i na Polonie !

Komentował adam13-02-201304:51

Ewo, troszkę chyba pobłądziłaś, spróbuj małej ewolucji i popatrz na swoją" normalność ".

Komentował el capo13-02-201305:48

Bardzo lubię nieszablonowe myślenie.

Komentował Lucyna z LA13-02-201308:38

Dziekuje panu doktorowi za tak ciekawy wyklad. Mam nadzieje, ze jeszcze pan tu nas odwiedzi. Moje pozdrowienia , Lucyna z Los Angeles.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane